Nacházíte se: ÚvodAktuality23. ročník Historického víkendu je minulostí
Dnes je 27.05.2019

23. ročník Historického víkendu je minulostí

Plzeň bude v knize rekordů

 

     Historický víkend 2018 je minulostí. Jeho 23. ročník skončil 10. června. Snad jako nikdy si s organizátory i návštěvníky pohrálo počasí, které si připravilo nesnesitelná vedra i pořádné lijáky. Všichni ale tyto rozmary vydrželi a připravili tak pro Plzeň opět tři dny plné zábavy

 

     V letošním roce se konala akce s nádechem První republiky. I proto se v sobotu konal pokus o zápis do České knihy rekordů v co největším počtu lidí v oblečení právě z této doby. Konečné číslo, které bude zapsáno do knihy rekordů a které ověřil komisař agentury Dobrý den z Pelhřimova je 374. Plzeň je tak prvním městem, které má podobný zápis. Partnerem rekordu se stala RKI s.r.o./RSČS a.s. – Valerie Lacinová.

 

     V pestrém programu se nejen mnozí dozvěděli zajímavosti z plzeňské kroniky od mistra Kronikáře Košaty, ale mohli být např. také přímými svědky atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este, octnout se v prvorepublikovém šantánu či se zúčastnit bláznivé klauniády. Módymilovné dámy i pánové si pak vychutnali přehlídku Osvětového retrodivadla OREL, která předvedla originální oděvy z dob dávno minulých. Malé návštěvníky nadchla kuličkodráha u které se dokázali ve stínu sadového okruhu za dřevěnou kuličkou v korýtku honit dlouhé minuty, dospělí obdivovali historické automobily, které byly velkým lákadlem. Snad každý, kdo míjel Proluku si vyzkoušel zdvih duhové činky. Pohádkově tradičně všechny naladila chrástecká ZUŠka svou Zlatovláskou.

     Na scéně v Mlýnské strouze si na své přišli milovníci šermířských i jiných soubojů. Do některých z nich se mohli i zapojit. Odpočinek pak poskytla dobová hudba.

    Také Pohádková cesta, na kterou se vydaly stovky dětí se svými rodiči nabídla pestrou paletu zábavy i poučení, tentokrát i s „výletem“ k architektuře našeho města.

 

 

 

 

Program oživila také možnost nahlédnout do historických budov České spořitelny a Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.  V České spořitelně se v rámci komentovaných prohlídek potkali návštěvníci s úředníky z dob jejího založení, dokonce i s jejím ředitelem a byli svědky nečekaného dopadení lotra Babinského.

 

     Zaslouženou pozornost získal prezident T. G. Masaryk, který obdržel od primátora města Martina Zrzaveckého symbolický klíč od města a těšil se velké pozornosti přihlížejících, z nichž mnozí získali jedinečnou vzpomínku – společnou fotografii. Málokdo však odhalil, že důstojný pan prezident se v sobotním večerním programu Plzeň v plamenech proměnil v krotitele ohně.

Letošní ohňostroj z dílny Petra Buriana, tentokrát s hudbou, která evokovala dobu nadšené První republiky, diváky nadchl.

 

Vítaným zpestřením akce byly i jízdy historických vozidel MHD.

 

Program připravili: Petr H. Batěk & PHB – ART Agency, Plzeňští – spolek šermířů a přátel historie a Rytíři Koruny České.

 

Pokud si chcete připomenout minulé ročníky Historických víkendů, zavítejte do 22. června do mazhausu plzeňské radnice na výstavu 25 let pro vás, která mapuje činnost Nadace 700 let města Plzně od jejího založení. K dispozici je tam i stejnojmenná publikace.

 

Odkazy na fotografie a videa  další zajímavosti  na  facebookových stránkách Historického víkendu.

 

Nadcházející akce

zobrazit vše
01.06. -01.06. Plzeňský pohár a memoriál J. Krocové
(

Plzeň, hala TJ Slavoj. Pořadatel: SLAVIA SK RAPID Plzeň z.s.

)
01.06. -02.06. MČR ve stiga hokeji
(

Plzeň, Mezigenrační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pořadatel: Gladiators Plzeň, z.s.

)
02.06. -02.06. Chlum třikrát jinak 2019
(

Plzeň, vrch Chlum. Pořadatel: Ing. Roman Sladký

)
02.06. -07.06. Festival KYTARA 2019
(

Plzeň, Stará synagoga. Pořadatel: Synagoga Concerts, s.r.o.

)

Najdete nás na facebooku

nadace_logo.png, 11kB dvorky_logo.png, 11kB

logo-hv.png
dikydetem.png