Nacházíte se: ÚvodAktualityNadace 700 let města Plzně udělila mladým talentům ceny za úspěchy v oblasti vážné hudby
Dnes je 30.05.2023

Nadace 700 let města Plzně udělila mladým talentům ceny za úspěchy v oblasti vážné hudby

V pátek 21. května 2021 byly v obřadní síni plzeňské radnice slavnostně předány ceny Nadace 700 let města Plzně za úspěchy v hudební oblasti za rok 2020 Plzeňský Orfeus a Plzeňský Orfeus junior.

„Tradičně jsou ceny předávány v únoru na plese nadace v Měšťanské besedě. Ale v posledním roce je díky pandemii všechno jinak, ples se nekonal, a i samotné předávání cen jsme museli odkládat, až bude situace příznivější,“ říká ředitelka nadace Alena Kozáková. „Přestože už rok 2020 byl pandemií ovlivněn a kultura byla jednou z nejpostiženějších oblastí, mladí umělci dokázali i v této době sbírat úspěchy nejen na domácí scéně, ale i v zahraničí, a tak odborná komise a následně správní rada nadace rozhodly o udělení tří ocenění v obou kategoriích. A to je největší možný počet, jaký lze udělit,“ dodává.

Laureáty pozval primátor města a člen správní rady Nadace 700 let města Plzně Mgr. Martin Baxa do krásných prostor obřadní síně plzeňské radnice. „Slavnostnější by to samozřejmě bylo na plese, ale jsem rád, že i přes nepřízeň minulého roku můžeme ceny udělovat a že jste byli úspěšní. Přeji si, ať se takto potkáváme naposledy,“ řekl Martin Baxa. „Gratuluji a ať se vám hudebně i nadále daří.“

„Jsem rád, že Plzeňský Orfeus a Plzeňský Orfeus junior je ocenění, které získáváte v počátcích vaší hudební kariéry. Věřím, že ve vašem profesním životopise bude zaujímat čestné místo, stejně tak jako u vašich straších kolegů, jakými jsou např. Aleš Briscein, Adam Plachetka, Jarmila Vlachová a mnozí další. A kuriozitou bude, že jste jediný, kdo přebírá cenu právě v prostorách naší krásné radnice,“ doplnil slova primátora předseda správní rady Ing. Petr Náhlík.

 

A jaké jsou pocity samotných laureátů? „Všichni si ocenění opravdu váží. Plzeň je, co víme, jediné město, které takovou cenu v oblasti vážné hudby mladým talentům uděluje. Například Janel Najafli, které současná situaci nedovolovala přicestovat z rodného Ázerbajdžánu, velmi litovala, že nemůže cenu převzít osobně“ říká Alena Kozáková. A s úsměvem přidává „hlášky“ nejmladší laureátky, teprve devítileté Tiny Tranové. Ta běžela po udílení cen na hodinu houslí a její dojmy byly opravdu neopakovatelné. Její paní učitelka je zaznamenala: Na Orfeusovi je nejlepší všechno, ale nejlepší detail je to zelené barvivo, které se nehýbe a ty bublinky, to teda nevím, jak to vyrobili a asi se to nedozvím … Největší strach jsem měla, abych Orfeuse neupustila … Když jsme tam s taťkou přišli, hledala jsem, kde by mohl být ten můj Orfík … a bylo to v sále, kde se taťka s mamkou brali … Výborné je, že je tam moje jméno a nedá se přepsat fixou … Je to pro mě nejcennější a nejkrásnější ocenění … Já budu hodně cvičit, pokusila bych se být v TOP pětce na Kociánce, to bude hodně těžký … (Mezinárodní Kociánova houslová soutěž).

A to už má tato mladá houslistka mimo jiné za sebou např. vystoupení v rámci Pražského jara.

 

Laureáty za rok 2020 jsou:

Plzeňský Orfeus junior 2020:

Tina Tranová – housle, ZUŠ T. Brzkové, Plzeň, třída Olgy Hráchové - v roce 2020 dokončila stipendijní Akademii mentoringu uměleckého vzdělávání MenART a získala ocenění na mezinárodní Mickově houslové soutěži a to konkrétně 1. cenu v I. kategorii a zároveň tři speciální ocenění. Měla také možnost vystoupit v rámci festivalu Pražské jaro na koncertě Salon ZUŠ.

Adam Slunečko – kytara, ZUŠ Sokolovská, Plzeň, třída Hany Trnkové - 1. místo  v soutěži Praguitarra Clásica, kde získal i zvláštní cenu za provedení skladby G. Sanze a Cenu publika a 3. cenu v mezinárodní online soutěži v rámci Pleven guitar festivalu s mezinárodní účastí 26 zemí a to jako jediný účastník z České republiky.

Daniel Štika – akordeon, ZUŠ T. Brzkové, Plzeň, třída Petry Křížkové - 2. místo v mezinárodní akordeonové soutěži v Klingethalu.

Plzeňský Orfeus 2020:

Janel Najafli – housle, Konzervatoř, Plzeň, třída Romana Fedčuka - Audience Favorite v kategorii Instrumental University na soutěži World Bach Competition v USA a také v soutěži Akademie umění v Baku v nominaci Duo, kde získala 3. cenu.

Klára Skalková – klavír, Konzervatoř, Plzeň, třída Věry Müllerové – Broumovská klávesa – 2. místo, Neapolitan Masters Competition – Čestné uznání

Eduard Kollert – housle, Konzervatoř, Plzeň, třída Romana Fedčuka – koncert v rámci festivalu Pražské jaro, účast v mezinárodní televizní show Virtuosos V4+ - We play the same language, kde získal stříbrnou medaili a cenu diváků, účast na natáčení pořadu Wifina na ČT déčko.

Ceny převzali laureáti z rukou primátora města Plzně a člena správní rady nadace Mgr. Martina Baxy a předsedy správní rady nadace Ing. Petra Náhlíka.

Nadcházející akce

zobrazit vše
31.05. -31.05. Slavnostní koncert žáků ZUŠ Chválenická
(

Plzeň, Měšťanská beseda

pořadatel: Spolek přátel 4. ZUŠ Plzeň, Chválenická 17

)
02.06. -02.06. Noc kostelů 2023
(

Plzeň

pořadatel: Biskupství plzeňské 

)
03.06. -03.06. Plzeňský pohár a memoriál J. Krocové
(

Plzeň, sportovní hala TJ Slavoj 

pořadatel: SLAVIA SK RADIP z.s.

)
03.06. -04.06. MČR veteránů 2023
(

Plzeň, Sportovní hala města Plzně - Krašovská  

pořadatel: Západočeský badmintonový svaz, z.s.

)

Najdete nás na facebooku

nadace_logo.png, 11kB dvorky_logo.png, 11kB

logo-hv.png
dikydetem.png