Císař Rudolf II. byl v Plzni spokojen

Historický víkend 2019 je minulostí. 25. ročník této oblíbené akce se odehrál o víkendu 7. – 9. června v Plzni.

Tisíce návštěvníků se ocitly spolu s účinkujícími především v době Rudolfa II., kdy císař uprchl s celým dvorem před morovou epidemií a několik měsíců vládl své rozsáhlé říši z Plzně.

Městem prošel v sobotu velkolepý průvod císaře s hraběnku Stradovou, krásnými dámami, dvořany, vojáky a komorníky. Velkému obdivu se těšil jeho proslulý zvěřinec, kterému vévodil bílý jednorožec a dvouhrbý velbloud. Nechyběli ani alchymisté, zlatodějové a hledači Kamene mudrců. Doplnil jej průvod účinkujících Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň. Císaře přišel osobně přivítat také primátor města Plzně Martin Baxa a místostarosta MO Plzeň 3 Petr Baloun. Primátor císaře pozdravil, připomněl jeho zásluhy z doby, kdy zde vládl a předal mu symbolický klíč od města. „Císař bydlel ve výstavném domě Šebestiána Pechovského z Turnštejna na plzeňském náměstí hned vedle radnice a dal vzápětí při tomto domě vybudovat systém pavlačí, který vedl až k městským hradbám. Mimochodem Šebestián učil císaře Rudolfa v 70. letech češtině a byl též purkmistrem Plzně. S Rudolfem se přesunul do Plzně i dvůr a také delegace, které (povětšinou marně) čekaly na audienci. Pro Plzeň to byla mimořádná epizoda, neb jsme se stali nakrátko centrem impéria,“ připomněl primátor Martin Baxa.

Program byl pestrý a tak si vybral opravdu každý. Centrem města proudili lidé a užívali si Pohádkovou cestu, rýžování zlata či fotokoutek s Arcimloldem v historické budově České spořitelny, programy na scéně u morového sloupu, v Mlýnské strouze nebo v Proluce. Prohlídky nabídla i historická budova Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje. Bohatá byla i nabídka tržiště.

Se soumrakem se k hlavní scéně na náměstí Republiky začala stahovat strašidla, pohádkové bytosti a nejroztodivnější masky. Po svém reji za doprovodu Strašlivé podívané byla oceněna ta nejzajímavější. Pozdravit a ocenit je přišel i starosta největšího plzeňského obvodu Plzeň 3 David Procházka. Strašidla se spolu s bohatým doprovodem pod vedením svého principála Zdeňka Zajíčka vydala za světel pochodní na tradiční Vejšlap. „Připravili jsme pro Plzeňany to, co si připravili sami,“ ocenil principál důvtipnost masek, „důležitá je radost, kterou společně prožíváme.“

Vejšlap došel opět na náměstí Republiky, kde proběhl pořad Anděl, aneb Příběh Plzeňského znaku, který připravila skupina Lorika, která slaví, stejně jako Historický víkend, 25 let. Nádherná podívaná byla zakončena hlaholem všech plzeňských zvonů a osvětleným andělem na věži katedrály. Barvitý ohňostroj byl skvělou tečkou za sobotním večerem. I v neděli se návštěvníci mohli bavit na všech scénách. Na závěr byl přichystán velký pěší turnaj na počest císaře.


město Plzeň
ukázat na mapě

VIDEO 2019

FOTOGRAFIE 2019

Prohlédněte si fotografie.

Na všechny zveřejněné fotografie se vztahují autorská práva a jejich případné další využití je možné pouze se souhlasem majitele práv.

PARTNER WEBU

Beneš & Michl - Tvořit nás baví!
www.benes-michl.cz

logo_bm.png, 2,3kB